Najraniji meteorit sa dokumentovanim mestom i datumom pada, pao je na Zemlju u francuskom regionu Alzas 1492. godine.
Vek kasnije, domoroci argentinske regije Chaco pokazali su španskim vojnicima metalnu gromadu koju su gledali kako pada sa neba. Vojnici, koji su smatrali da je priča nemoguća, umesto toga verovali su da je gromada deo metalne vene. Nazvali su lokaciju Minero de Fierro (Rudnik gvožđa) i počeli kopati prema onome za šta su bili sigurni da je ležište gvožđa visokog kvaliteta.
Oba slučaja ilustruju misteriju i nerazumevanje koji su nekada okruživali meteore i meteorite. Danas znamo da su meteori čvrsta materija iz svemira koja isparava i postaje užarena nakon ulaska u Zemljinu atmosferu i da su meteoriti materija koja preživljava ulazak u atmosferu Zemljine površine.
Meteori su, uz gromoglasne zvukove, bljeskove svetlosti, dimne tragove i ponekad snažne udare, uvek privlačili pažnju. Tako su, takođe, radili meteoriti sa velikom gustoćom, često visokim sadržajem metala i neobičnim teksturama površine. Sve je to upleteno u sujeverja i religije različitih kultura.
Povezanost meteora i meteorita
Ipak, do relativno nedavno, nije postojala veza između meteora i meteorita. Ideja da kamen i metal padnu s neba prkosila je svakoj logici, kao i ideja o vanzemaljskom poreklu. Mnogi rani prirodnjaci povezivali su i meteore i meteorite s božanskim poreklom ili natprirodnim.
Nemački fizičar Ernst Florens Friedrich Chladni bio je prvi naučnik koji je vanzemaljsko poreklo shvatio ozbiljno. Ali zato što Chladni nikada lično nije bio svedok pada meteora ili je intervjuisao one koji su bili očevici ,njegovu su teoriju, objavljenu 1794. godine, ismevali.
Svedoci spektakularnog pada
Najzad, 1803.godine,stotine gledalaca u mestu L’Aigle, Normandija, Francuska, je svedočilo spektakularnom padu nekoliko hiljada meteorita. Francuska akademija nauka poslala je astronoma i fizičara Jean-Baptiste Biota (po kojem je mineralna grupa biotit nazvana) na istraživanje. Biot je proučavao desetine meteorita, primetivši da je njihov sastav za razliku od bilo koje vulkanske ili druge zemaljske stene. Takođe je intervjuisao desetine pojedinaca iz svih slojeva života koji su bili svedoci pada.
Meteori i meteoriti was last modified: 30 јула, 2020 by Top Media